A A A K K K
для людей з порушеннями зору
"Інклюзивно-ресурсний центр" Солотвинської селищної ради

Особливості мовлення дитини з аутистичним спектором.

Дата: 22.01.2025 09:32
Кількість переглядів: 27

ПАЛІЛАЛІЯ 

 

Більшість з нас чули, як особи в спектрі аутизму та іншими неврологічними станами можуть повторювати слова та фрази знову і знову, навіть якщо ми не знаємо з чим це пов’язано. Насправді, повторення слів та речень часто може бути інструментом, який допомагає аутичним людям сприймати мовлення.

 

Мовленнєві навички при аутизмі часто, хоч і не завжди, повязані з повторенням слів. Палілалія - це різновид повторення фраз та слів, яка присутня у деяких аутичних осіб. Цей термін походить від грец. «палін» - знову та «лалія» - мовлення. 

 

🔻ЩО ТАКЕ ПАЛІЛАЛІЯ? 

▪️Палілалія – це мимовільне повторення слів, фраз або речень, які ви самі сказали. 

Часто людина повторює те, що вона щойно сказала. Наприклад, людина з палілалією може сказати «Я хочу сік. Я хочу сік. Я хочу сік». Вона повторює фразу дуже швидко і не може перейти до наступної думки або фрази, поки не завершить повторення. 

 

Повторення слів при палілалії відрізняється від інших видів повторюваного мовлення при аутизмі. 

 

❗️Ехолалія означає, що людина повторює слова та фрази, які сказав ХТОСЬ ІНШИЙ. 

 

❗️Скриптінг (від англ. – мова по сценарію) – це повторення великих уривків фраз та речень з фільмів, серіалів, книг та інше. 

 

❗️Заїкання – це повторення частини слова чи навіть окремих звуків всередині фрази, так як людині не вдається відтворити слово повністю. 

 

❗️Палілалія – це автоматичне повторення тільки що сказаних слів самої людини. 

 

🔻МОВЛЕННЯ ПРИ АУТИЗМІ ТА РОЛЬ ПАЛІЛАЛІЇ ПРИ КОМУНІКАЦІЇ 

 

▪️Палілалія зустрічається при різноманітних особливостях розвитку та при деяких неврологічних станах, таких як синдром Туретта. Інколи вона навіть буває серед нейротипових дітей на окремих етапах розвитку мовлення.

Тим не менше схоже, що вона характерна для деяких аутичних осіб. 

 

▪️Причини зв’язку аутизму та палалалії до сих пір не до кінця зрозумілі, але щодо цього існує декілька теорій: 

- Дефіцити сприйняття мовлення 

- Стамостимулююча поведінка 

- Спосіб впоратися з тривожністю 

- Обмежена та повторювана поведінка 

 

 ♦️Дефіцити сприйняття мовлення 

 

▪️У аутичних осіб часто присутні труднощі із сприйняттям мовлення на слух та зі швидким розумінням значення сказаного. Це може призводити до того, що мозок ніби «застрягає» у послідовності повторень слів та фраз до тих пір, поки повне розуміння сенсу не буде оформлене і людина не зможе перейти до сприйняття послідуючої інформації. 

 

♦️Самостимулююча поведінка 

 

▪️Як і інша обмежена та повторювана поведінка при аутизмі, палілалія може бути самостимулюючою поведінкою, яка забезпечує отримання певних бажаних відчуттів. В даному випадку це слухові відчуття від повторення власних слів та фраз. 

 

♦️Спосіб впоратися з тривожністю та стресом 

 

▪️Палілалія може бути стратегією для саморегуляції для окремих осіб з аутизмом, коли вони відчувають стрес, тривожність чи надмірну стимуляцію в оточуючому середовищі. Повторення та прослуховування знайомої послідовності слів може заспокоювати людину. 

 

♦️Обмежена та повторювана поведінка 

 

Повторювані слова при палілалії відповідають ключовій характеристиці аутизму – обмежені та повторювані інтереси, заняття та поведінка. Прагнення до одноманітності та повторенню може призводити до мимовільних повторень при мовленні. 

 

♦️ЯК ВПОРАТИСЯ З ПАЛІЛАЛІЄЮ? 

 

Батьки, педагоги та терапевти, які підтримують осіб з аутизмом та палілалією, можуть використовувати певні стратегії, щоб зменшити чи мінімізувати цю поведінку: 

 

1)▪️ Візуальна підтримка 

Так як із сприйняттям мовлення при аутизмі виникають труднощі, використовуйте візуальні інструменти (малюнки, записані слова, розклади, соціальні історії), щоб зменшити збентеження та потребу у повторенні слів. 

 

2)▪️ Відповідайте чітко та один раз 

Коли людина з палілалією повторюється безліч раз, відповідайте чітко та ясно, не повторюйтесь за її повторами. Це допомагає підштовхнути розмову уперед. 

 

3) ▪️Не загострюйте увагу на палілалії

Хоча в деяких випадках палілалія і виглядає недоречно, підвищена увага або зауваження можуть лише погіршити проблему. В жодному випадку не соромте людину, реагуйте максимально нейтрально. 

 

4)▪️ М’яко перенаправляйте

Якщо повторення слів не зупиняється, спробуйте переключити людину на нову тему розмови або інше заняття. Невелика зміна у розмові часто дозволяє перервати замкнуте коло. 

 

5) ▪️Стратегії по зменшенню тривожності 

Тривожність часто впливає на мовлення при аутизмі і палілалія зазвичай підсилюється при сенсорному перевантаженні, стресі чи тривожності. Шукайте методи, які забезпечують створення спокійного середовища та зменшують тривожність замість повторення слів. 

 

6) ▪️Більш прийнятна повторювана поведінка 

Наявність інших заспокійливих видів повторюваної поведінки може запобігти недоречним випадкам палілалії, наприклад у соціумі. Це можуть бути сенсорні іграшки, які можна тримати в руках, або заняття, пов’язані з повторюваною слуховою стимуляцією (пісні, читання віршів, приказки). Планування таких занять упродовж дня може у безпечний спосіб «наситити» подібну потребу. 

 

7) ▪️Заняття з логопедом 

Логопед може напряму зменшити проблематичну палілалію, яка пов’язана з особливостями мовлення при аутизмі. Для цього він може використовувати такі техніки, як переривання реакції, перенаправлення, моделювання коротких речень та ін. 

 

8 )▪️Важливість прийняття 

Зрештою, палілалія тісно пов’язана з неврологічними особливостями аутизму як такого. Хоча й стратегії для мінімізації палілалії можуть бути корисними, не менш важливо розуміти цю особливість та не соромити за неї. Співчуття та підтримка можуть зменшити негативні наслідки. 

♦️ ЗНАЧЕННЯ ПАЛІЛАЛІЇ 

Хоча палілалія може бути пов’язана з соціальними труднощами, наявність палілалії вказує на важливі особливості розвитку мовлення при аутизмі. Повторення можуть пояснюватися багатьма факторами – затримка сприйняття мовлення на слух, саморегуляція за допомогою повторюваної поведінки, проблеми з мовною інтеграцією та ін. 

«Люди з палілалією намагаються відкалібрувати свій мозок. Подібне калібрування відображається в їх повтореннях. Повторення слів та фраз – це можливість для мозку заново обробити мову та інтегрувати її значення за допомогою повторень», - зазначає одна з дослідниць палілалії Мішель Гарсія. 

♦️СПЕКТР ПАЛІЛАЛІЇ ТА ПОВТОРЕННЯ СЛІВ 

▪️Важливо відмітити, що палілалія являє собою спектр, так само як і сам аутизм є спектром здатностей та характеристик. У деяких осіб палілалія виникає лише в певних специфічних ситуаціях, коли вони відчувають сильний стрес або сенсорне перевантаження. 

▪️Для інших палілалія є стабільною особливістю мовлення – повторення слів відбуваються упродовж всього дня, вони можуть заважати розмові та повсякденним заняттям. Тяжкість залежить від ступеню порушення слухового сприйняття мовлення, рівня тривожності та навичок саморегуляції. 

 

▪️Навіть у однієї і тієї ж людини палілалія може сильно змінюватися в залежності від ситуації, емоційного стану та навантаження. Спокійне середовище з низьким стресом зазвичай допомагає мінімізувати палілалію. Однак підвищення вимог, гучне середовище чи погане самопочуття навпаки можуть підсилити повторюване мовлення. 

Батькам, педагогам та терапевтам слід розуміти особливості спектру. Те, що здається надмірною чи ригідною поведінкою, часто є найбільш ефективною стратегією мозку впоратися з перевантаженням та нездатністю розуміти мовлення. 

♦️ЗВ’ЯЗОК ПАЛІЛАЛІЇ ТА ЕХОЛАЛІЇ

Як вже зазначалось вище, ехолалія – це повторення слів інших людей, і вона дуже часто зустрічається при аутизмі. Однак у окремих осіб палілалія та ехолалія можуть бути тісно пов’язані. 

В деяких випадках дитина першочергово повторює як відлуння те, що сказав хтось інший. Але після дитина починає повторювати вже за собою та переходить до палілалії. 

Цей перехід вказує на те, що ехолалія та палілалія можуть мати спільні коріння, пов’язані із сприйняттям мовлення, повторюваною поведінкою та саморегуляцією. 

Поліпшення функціонального мовлення та мови при аутизмі за допомогою різноманітних методик потенційно призводить до зниження ехолалії та палілалії з часом. Але це не відміняє факту, що обидва ці явища тісно пов’язані з особливостями людини та її розвитком мовлення. 

Для деяких батьків палілалія проблематична, тому що вона призводить до втрати діалогу. Однак якщо поглянути на неї під іншим кутом – вона відображає прагнення людини до розуміння та комунікації, просто незвичним способом. 

Розуміння, дослідження та індивідуальна терапія можуть зменшити соціальні проблеми, пов’язані з палілалією. Як і при інших особливостях при аутизмі, палілалія – це не щось, що треба викорінювати чи забороняти, а важливо зрозуміти в чому полягає її функція та про яку потребу людини вона може повідомити. 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень