A A A K K K
для людей з порушеннями зору
"Інклюзивно-ресурсний центр" Солотвинської селищної ради

Як розвивати дрібну моторику у дітей?!

Дата: 03.02.2025 15:27
Кількість переглядів: 94

 Дрібна моторика – це здатність здійснювати дрібні рухи руками. Добре розвинена дрібна моторика дозволяє не тільки впевнено брати предмети, виконувати нескладні побутові завдання, але також красиво писати, малювати, шити та ін.

      Навіщо розвивати дрібну моторику?!
Крім того, що дрібна моторика гарантує акуратне виконання більшості побутових, навчальних і творчих завдань, вона також безпосередньо пов’язана з розвитком мови. Тому, якщо батьки хочуть, щоб їх дитина не мала проблем з говорінням, недостатньо тренувати артикуляцію і мовленнєвий апарат. Важливо також звертати увагу і на роботу з рухом кистей, пальців. Крім мови, моторика рук також активізує пам’ять та увагу.
   Ще дрібна моторика рук – те, що оцінюють перед прийомом дитини до школи. Якщо її рухи злагоджені, можна зробити висновок, що вона подужає письмо, буде уважною і сконцентрованою на заняттях.

Як розвивати дрібну моторику?
Як і все інше, розвиток дрібної моторики відбувається у дітей в своєму особливому темпі (у когось швидше, у когось – повільніше). Щоб допомогти дитині удосконалювати навички, використовують різноманітні ігри та іграшки.

Ігри на розвиток дрібної моторики рук для дітей
    Коли малюк зовсім маленький (з 7-8 місяців), розвивати моторику можна масажами долоньок, пальчиків. Потирайте їх, погладжуйте тощо.
     Щоб у дитини розвивався хапальний рефлекс,  давайте іграшки після того, як вона потягне за них, докладе зусилля. Ще одна гра, яку пропонують з раннього віку – розривання паперу. Нехай дитина мацає паперовий листок, мне, рве на шматочки.
 З віком (з 2 років або 3 років) ускладнюйте ігри на розвиток моторики. Ознайомлюйте малюка з текстурами. Наприклад, підійдуть крупи. Зшийте саморобні тканинні м’ячики з наповнювачами з різних круп. Такі м’ячі розвивають тактильні відчуття.
  Допомагайте перекладати предмети з однієї посудини в іншу. Навчіть виконувати нескладні «домашні» завдання: відкручування кришок, використання прищіпок, перебирання круп. Це прості способи поліпшити координацію рухів рук.
  Як результат, виконуючи подібні вправи, вже в 4 роки – 5 років дитина зможе без допомоги батьків малювати чіткі лінії, збирати іграшки, вирізати, застібати одяг.
   Які є ще нескладні ігри, що розвивають дрібну моторику:
• малювання олівцями, фарбами, крейдою;
• зав’язування і розв’язування бантів, вузлів;
• поробки з природних матеріалів;
• плетіння прикрас з бісеру;
• ліплення;
• малювання на піску;
• розфарбовування малюнків;
• пришивання ґудзиків, тощо.
  Спритність рук можна легко розвивати за допомогою підручних засобів, які є у кожного вдома. Щоб урізноманітнити дітям дозвілля, використовуйте також розвиваючі іграшки для моторики. Вони повинні бути в арсеналі кожного з батьків.

     Які є іграшки для розвитку дрібної моторики?
Перерахуємо деякі подібні іграшки, які можна придбати або змайструвати для дітей:
• сортер;
• пазли;
• конструктор;
• бізіборд;
• мозаїка;
• м’які книжки;
• брязкальця;
• кінетичний пісок;• кубики, пірамідки та ін.

       Розвиток дрібної моторики у дітей дошкільного віку!!!
 Важливо сказати, що дорослим потрібно намагатися займатися з дитиною регулярно. Особливо, якщо у малюка складнощі зі спритністю рухів. Але не перестарайтеся, виховання повинно бути усвідомленим. Обирайте іграшки, що розвивають моторику, які відповідають віку малюка. Пальчикові ігри, масажі поступово змінюйте на більш складні заняття.

 Звертайте увагу на настрій дитини. Займайтеся з нею тоді, коли вона в спокійному настрої. Спочатку гімнастика/масаж/ігри можуть тривати до 7 хвилин, потім починайте і більш тривалі вправи. Придивіться, які заняття дитині більше до душі і наддавайте перевагу їм, адже ігри повинні бути в радість і викликати зацікавленість.

 Щоб паралельно розвивати і мову дитини, говоріть з нею в процесі ігор. Проговорюйте, які іграшки для моторики рук вона бере, ведіть діалоги, придумуйте історії та ігрові сюжети. Також важливо не оцінювати малюка, не обмежувати в творчості. Зайві заборони і правила можуть «вбити» дитячу фантазію і креативність. Навпаки, хваліть дитини за досягнення.
  Ну і, звичайно, не залишайте маленьку дитину з дрібними іграшками без нагляду.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень