Велика моторика - що це?
Розвиток великої моторики у дітей
Велика моторика - що це?
Про те, що існує дрібна моторика, знають, напевно, всі батьки дошкільнят, саме тому вони намагаються приділяти увагу занять з мозаїкою, пазлами, іграми в конструктор, ліпленням. Адже від рівня розвитку дрібної моторики залежить і володіння мовою, і загальний інтелектуальний рівень дитини. Але не менше значення для повноцінного розвитку дітей має й велика моторика, яку також називають загальною. Під нею розуміються всі довільні рухи рук, ніг, голови і тулуба в просторі і щодо одне одного, починаючи від повороту голови для пошуку поглядом улюбленої іграшки і закінчуючи рухливими іграми на спортивному майданчику. Фахівцями доведено пряму залежність між розумовим розвитком дитини та її фізичним здоров'ям. У міру розвитку інтелекту дошкільник освоює все більш складні фізичні дії, більшість з яких виконуються автоматично. Якщо дворічному малюкові доводиться контролювати рух під час бігу, то вже в 5 років ця дія не викликає ніяких труднощів. Розвиток великої моторики у дітей дошкільного віку слід рівномірно поєднувати з розумовим навантаженням, щоб досягти необхідного балансу.
Заняття дитини вправами з розвитку великої моторики дозволяють зміцнити кістково-м'язову систему, виправити поставу, розвинути почуття рівноваги, виробити координацію рухів. Виконуючи складні фізичні вправи, малюк задіє обидві півкулі головного мозку, обдумуючи кожну свою дію.
Гарною підмогою для розвитку великої моторики є і повсякденна допомога по дому. Прибирання, приготування їжі, догляд за домашніми тваринами може стати і тренуванням для м'язової системи дитини, і частиною виховного процесу. Фізична активність дозволить уникнути виникнення таких неприємностей, як сколіоз і плоскостопість, і підготує дитину до навантажень у початковій школі.
Розвинути загальну моторику допоможуть:
-Фізична зарядка. Досить регулярно проводити з дитиною 7-10-хвилинну зарядку з виконанням простих вправ, щоб підтримувати кістково-м'язову систему в тонусі.
-Рухливі ігри. Діти дошкільного віку із задоволенням беруть участь в будь-яких іграх, тому батьки часто використовують їх для навчання читанню, рахунку, письма та іншим навичкам. В основному, це настільні ігри - тихі, спокійні, спрямовані на інтелектуальний розвиток. Однак не варто забувати і про активні іграх, що вимагають руху та швидкості реакції. Вони не тільки захоплюючі, але і дуже корисні для розвитку великої моторики. Ігри з м'ячем, в класики і містечка, «Вище ноги від землі» і багато інших. Ефективні помічники в цій справі:
-Спорт. Катання на роликах, велосипеді і лижах, біг, карате, баскетбол і футбол - всі ці види спорту допоможуть в розвитку великої моторики дошкільника.
-Танці. Якщо спорт дитину не надихає, то можна записати її на заняття танцями. Вони також розвивають координацію, концентрацію уваги, пам'ять і тримають м'язи в тонусі.
Всі перераховані вище заняття ефективно працюють на розвиток загальної моторики, а також гнучкості, рівноваги, швидкості, кмітливості і винахідливості. Здорова, фізично розвинена дитина, як правило, добре їсть і спить, перебуває в бадьорому і натхненному стані, легко погоджується на участь в різних заняттях, пропонованих батьками. Навички, набуті дитиною в процесі навчання, треба періодично повторювати і закріплювати. Багато прийомів і руху діти самостійно освоїти не можуть, тому необхідна допомога старших. Добре практикувати ранкову гімнастику.
Підготувала фахівець ІРЦ (вчитель-реабілітолог) Юстина Симйонка